Żytnie pełnoziarniste z gruszkami i orzechami włoskimi

Download PDF

cukrowata-orchia-pl-4

→ Pozostaję w klimacie ciast z jesiennymi owocami. Dziś na warsztat idą gruszki w towarzystwie orzechów włoskich i mąki żytniej pełnoziarnistej! W tym wypadku, polecam różne kombinacje mąk. Dlaczego? Planowałam zrobić to ciasto z mąki pszennej pełnoziarnistej, ale – jak to czasem bywa – zorientowałam się, że nie mam takiej :D Ryzyk-fizyk i bach! żytnia wylądowała w misce. Powiem tak, w duchu modliłam się, by ciasto wyszło, bo moje dotychczasowe przygody z mąką żytnią nie zawsze kończyły się szczerą radością… I się udało! A jak udało się z żytnią, to uda się z każdą (glutenową)! Polecam szczerze :)

Składniki (forma 10 cm x20 cm)
250 g mąki żytniej/pszennej pełnoziarnistej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
150 g masła
100 g miodu (płynnego)
4 jajka
100 ml mleka

Dodatkowo:

2 obrane i pokrojone gruszki, garść orzechów włoskich

Wykonanie:
Mąkę i proszek do pieczenia wymieszać, a następnie przesiać. W drugim naczyniu utrzeć masło z miodem, do dokładnego połączenia się składników. Dodać szczyptę soli i nadal ucierać/miksować. Zmniejszyć obroty miksera i wbijać jajka, jedno po drugim, nie zaprzestając miksowania. Na zmianę do masy dodawać mąkę i mleko, miksując na najniższych obrotach miksera (lub mieszając szpatułką).
Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto umieścić na jej spodzie, wyrównać powierzchnię, a następnie ułożyć na nim owoce i orzechy – lekko docisnąć.
Piec około 40 minut w temperaturze 175 stopni (do tzw. suchego patyczka). Po ostudzeniu można posypać pudrem.

 

Źródło inspiracji: mojewypieki.com

Dodaj komentarz