Pianka z mleka kokosowego z jagodową galaretką

Download PDF

seta-galareta-5

→ Po wielu namysłach, kilku nietrafionych próbach i dość długiej przerwie od mojej kuchni (1,5 tygodnia! wyjazdowy rekord!), w końcu udało się skomponować setny przepis :) Wykorzystałam w nim zarówno sezonowe jagody, mleko kokosowe, które już od jakiegoś czasu czekało w szafce, biszkopty (tym razem „gotowce”) i kilka innych składników. Efekt? Bardzo smaczne połączenie, naprawdę :) Polecam głównie fanom ciast piankowych (np. tego :)).
Jeszcze wskazówki odnośnie przygotowania pianki:
– przed przygotowaniem żelatyny w podany przeze mnie sposób, sprawdźcie, czy producent nie zaleca innego sposobu – jeśli tak, zróbcie ją zgodnie z nim;
– nie wstrząsajcie mleka kokosowego przed otwarciem! dzięki temu będziecie mogli bez problemu oddzielić najgęstszą jego część, która jest potrzebna do ciasta; „woda” jest zbędna, należy ją odlać :)

 

Składniki (tortownica 21-22 cm):
200 g biszkoptów
2 łyżki miękkiego masła
100 ml wody
5 łyżeczek żelatyny
200 ml śmietanki 36%
400 ml mleka kokosowego
3-5 łyżek cukru pudru*
400 g jogurtu greckiego
3 łyżki wiórków kokosowych

 

Wykonanie:
Biszkopty rozkruszyć palcami w miseczce, dodać miękkie masło i dokładnie połączyć (można użyć malaksera), po czym wyłożyć nimi dno tortownicy – wstawić do lodówki.
Wodę doprowadzić do wrzenia, dodać do niej żelatynę, zdjąć z ognia i dokładnie wymieszać** do połączenia, pozostawić do ostudzenia.
W tym czasie ubić na sztywno śmietankę, odstawić. Gęstszą część mleka kokosowego ubić mikserem na najwyższych obrotach, dodać jogurt grecki do momentu widocznego napowietrzenia masy. Pod koniec ubijania wsypać cukier puder i ubijać nadal, ale na najniższych obrotach miksera. Stopniowo dodawać ubitą wcześniej śmietankę, a następnie wiórki kokosowe.
Do płynnej żelatyny dodać 2-3 łyżki jogurtowej masy, dokładnie połączyć. Powstałą mieszankę wlać cienką strużką do jogurtowej masy, nadal ubijając.
Masę wylać na biszkopt, całość wstawić ponownie do lodówki do stężenia (około 1-2 godzin).

 

Składniki na galaretkę:
3 łyżki żelatyny
250 ml wody + 4 łyżki do żelatyny
300 g jagód + dowolna ilość do środka galaretki
2-3 łyżki cukru pudru

 

Wykonanie:
Żelatynę wymieszać z 4 łyżkami wrzącej wody, pozostawić do ostudzenia.
Jagody z pozostałą wodą umieścić w garnuszku, zasypać cukrem pudrem, wymieszać i doprowadzić do wrzenia. Gotować 2-3 minuty na małym palniku, po czym wyłączyć podgrzewanie i całość przetrzeć przez sitko. Powstałą masę ponownie doprowadzić do wrzenia (jeśli jest potrzeba, można teraz dosłodzić przyszłą galaretkę), zdjąć z palnika. Do żelatyny dodać 2-3 łyżki powstałego płynu, dokładnie wymieszać, po czym wlać do garnuszka z płynem jagodowym. Mieszać do połączenia składników, a następnie ostudzić i wstawić do lodówki.
Gdy pianka stężeje, posypać ją pozostałymi (surowymi) jagodami i polać tężejącą galaretką. Wstawić do lodówki na minimum 4 godziny.
Przed wyjęciem z tortownicy, oddzielić nożem boki od blaszki.
I gotowe! :)

 

* dodałam 3, jednak dla fanów słodkich ciast zdecydowanie polecam dodanie 5 łyżek
** warto spojrzeć na etykietę żelatyny, być może producent zaleca inny sposób przygotowania żelatyny

seta-galareta-2

seta-galareta-4

seta-galareta-6

seta-galareta-7

Dodaj komentarz